O historii a současnosti Štítu

Na podzim roku 1973 přišli funkcionáři tehdejší TJ Sokol Velké Albrechtice s námětem uskutečnit fotbalový turnaj obcí Albrechtic. Myšlenka byla přijata a po nezbytné diskuzi byl přijat návrh uskutečnit setkání občanů obcí Albrechtic z celé České republiky.

Akce dostala do vínku název ,,Štít Albrechtic,, a k prvnímu setkání došlo v sobotu dne 29. června 1974 ve Velkých Albrechticích.

   Signatáři Štítu Albrechtic se staly obce:

 * Albrechtice nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
 * Albrechtice u Českého Těšína, okres Karviná

 * Albrechtice u Lanškrouna, okres Ústí nad Orlicí
 * Albrechtice v Jizerských horách, okres Jablonec nad Nisou
 * Lesní Albrechtice, okres Opava
 * Velké Albrechtice, okres Nový Jičín
 * Město Albrechtice, okres Bruntál

* Albrechtice u Mostu, okres Most

V roce 1987 přistoupila ke Štítu Albrechtic i 9. obec * Albrechtice nad Vltavou, okres Písek

Obec Albrechtice nad Vltavou, okres Písek, přistoupila k účastníkům Štítu Albrechtic v roce 1987. Všech 9 obcí se setkalo společně pouze 2 krát - v roce 1988 a 1989. Organizačním výborem byl přijat systém pravidelného setkávání osmi účastníků jednou ročně, pokaždé v jiné obci. Byly ustanoveny dvě skupiny, které jsou losem každoročně obměňóvány, ve skupině se hraje systémem každý s každým. Vítězové skupin postupují do finále, druzí v pořadí pak hrají o třetí místo. Za celou historii "Štítu" se však několikrát stalo, že některá z obcí uspořádat a tak ji nahradila obec další v pořadí. Dokonce v 7, ročnících muselo zaskakovat B mužstvo pořadatele z důvodu absence jiného družstva. Přesto se Štít Albrechtic koná nepřetržitě již 40 let! V případě Albrechtic u Mostu se obec ujala pořadatelství jen jednou a to v roce 1980, než byla vroce 1983 zcela vymazána z mapy ČR z důvodu zabrání jejího území pro povrchovou těžbu hnědého uhlí. Ovšem fotbalisté tamního TJ Tatran jezdili nadále na fotbalový turnaj, působili totiž v okolních oddílech na Mostecku. Po absolvování 16. ročníků Štítu, ukončili svou účást v roce 1997.

Stěžejní náplní Štítu Albrechtic je fotbalový turnaj, za 42. ročníků jsme poznali šest vítězů a to:
 * 15 krát Město Albrechtice

 * 14 krát Albrechtice u Českého Těšína
 *   7 krát Albrechtice nad Orlicí
 *   4 krát Velké Albrechtice
 *   a jednou Lesní Albrechtice a Albrechtice nad Vltavou

Bylo sehráno 587 utkání, padlo v nich 1354 branek, v dlouhodobé tabulce vedou Město Albrechtice s 239 body před Albrechticemi u Českého Těšína s 228 body. Nejlepším TOP střelcem je Jaroslav GOJ z Albrechtic u Českého Těšína s 31 brankami. Výraznou součástí Štítu Albrechtic je od počátku účast vrcholných přestavitelů veřejného a politického života z jednotlivých obcí. Přítomnost současných starostů a místostarostů jednotlivých obcí výrazně přispívá k posilování společenského významu a věhlasu konání Štítu Albrechtic i mimo region. V roce 2011 se  turnaje zúčastnila obec Olbrachcice z Polska a turnaj tak dostal punc mezinárodní akce. Štít Albrechtic organizuje stálý výbor Štítu.

Stovky občanů jednotlivých obcí s názvem Albrechtice si přejí, aby nadšení, chuť i zájem o tuto akci vydržel nejdéle.

Čerpáno z archívu Stálého výboru Štítu Albrechtic (admin-maro)