Albrechtice u Českého Těšína

Název Obce (Města): Albrechtice u Českého Těšína

Okres: Karviná, kraj Moravskoslezský kraj

Název fotbalového týmu: FK Baník Albrechtice

Hrají soutěž: 1.A třída sk. B - kraj Moravskoslezský

Webové stránky soupeře FK Baník Albrechtice - ZDE

Webové stránky Obce Albrechtice u Českého Těšína - ZDE

Albrechtice, okres Karviná - tak zní správně současné označení obce, která leží na jihu okresu Karviná asi 8 km od Karviné v údolí s řekou Stonávkou. Katastr obce se dělí na několik místních částí. Nejstarší období obce je zahaleno rouškou tajemství. Při archeologickém výzkumu se našly důkazy o existenci obce již v 9. století. První písemná zpráva pochází ale až z roku 1447, název je spojován s příjmením Albrechta, podkomořího těšínského knížectví. Nejstarší budovou v obci je dřevěný barokní římskokatolický kostelík sv. Petra a Pavla z  r. 1776, stojící v areálu hřbitova. V současné době je chráněnou památkou lidové architektury. V roce 2008 po rozsáhlé rekonstrukci financované z prostředků státní dotace získal kostelík svou „staronovou“ tvář. Dalšími památkami jsou kaplička z r. 1844, boží muka u silnice, Dělnický dům z r. 1908 a několik dřevěných větrných mlýnků. Pro občany byla důležitá jednokolejná železniční trať s nádražím z r. 1913, která byla r. 1957 přestavěna na dvojkolejnou. Nejstarší zděnou stavbou v obci je budova nynější Základní školy a mateřské školy s polským jazykem vyučovacím z roku 1828, r. 1923 byla postavena nová budova české školy (dnes Obecní úřad). V roce 1986 byl slavnostně zahájen provoz nové 18-ti třídní základní školy, jejíž výstavba trvala tři roky. Na katastru obce je také vybudována hráz Těrlické přehrady. Od sedmdesátých let byly v obci postaveny: smuteční síň, most přes řeku Stonávku, nová mateřská škola, nákupní středisko, zdravotní středisko, nová pošta, Dům s pečovatelskou službou, nová hasičská zbrojnice, pro fotbalisty zatravnění hřiště, stavba tribuny a šaten, nové hřiště pro mládež, u ZŠ hřiště s umělou trávou a další. Pro rozvoj obce a také sportovce byla důležitá podpora patronátního závodu Dolu Suchá - Stonava (později Důl 9. květen Stonava).

Ve vedení obce se vystřídali:  1971 Edmund Tomaszek, 1979 ing. Vladislav Šipula, 1988 Alfréd Smelík, 1990 Jiřina Vízdalová a po ní RNDr Česlav Valošek, 1994 Juraj Legindi, 2002 ing. Vladislav Šipula.

S kopanou se začalo v r. 1948 založením Slovanu Albrechtice. Problém byl v tom, že nebylo kde hrát - všechny zápasy se hrály u soupeřů nebo na pronajatých hřištích (Horní Suchá, Karviná, Stonava).

V roce 1951 bylo družstvo kopané zrušeno, odmlka trvala do r. 1960, kdy byl Sokolu přidělen pozemek sloužící dodnes. V r. 1961 začínají hrát fotbalisté mistrovskou soutěž na vlastním hřišti. Název oddílu se často měnil v závislosti na patronátním závodě - nyní FK Baník Albrechtice. Postupně se kvalita hry zvyšovala a přišly i postupy: 1979 do OP, 1983 do I.B, 1986 do I.A, 1991 do ŽP, 1994 do divize. Následoval v r. 2007 sestup do KP a r. 2010 do I.A třídy. V čele oddílu kopané a TJ si připomínáme jména Bronislav Palowski, Ludvík Vlašič, Ondřej  Wygrys, ing. Boleslav Kowalczyk, Silvestr Delong, ing. Vladislav Šipula. V roce 1992 se Tělovýchovná jednota Baník rozdělila na dvě části a nově vznikl samostatný fotbalový klub Důl 9. květen Albrechtice.       

Významnou složkou v obci je Sbor dobrovolných hasičů. V roce 1908 byl založen spolek Dobrovolné požární ochrany v obci (polský). V letech  1936 - 1938 zde působil spolek Dobrovolných hasičů (český) a pak po válce od r. 1945 se spolky sloučily.

Albrechtice u Českého Těšína mají 4002 obyvatel, rozloha obce je 1299 ha. V obci jsou dvě základní školy - jedna s českým a druhá s polským vyučovacím jazykem, stejně tak i dvě mateřské školy.