Albrechtice v Jizerských horách

Název Obce (Města): Albrechtice v Jizerských horách

Okres: Jablonec nad Nisou, kraj Liberecký

Název fotbalového týmu: FK Albrechtice v Jizerských horách

Hrají soutěž: 1.B třída východ - kraj Liberecký

Webové stránky Obce Albrechtice v Jizerských horách - ZDE

Obec leží v údolí mezi Špičákem a Mariánskou horou na okrese Jablonec nad Nisou. Údolím protéká řeka Kamenice. Obec byla založena r. 1670 a pojmenována po majiteli panství Albrechtu Desfours, který tuto část kraje získal po zavraždění Albrechta z Valdštejna. Obyvatelé se živili převážně kácením dřeva a ručním tkalcovstvím, později pak ve sklářském a dřevozpracujícím průmyslu. Dnes je obec zcela bez průmyslu, ten je soustředěn v nejníže položeném místě v Jiřetíně pod Bukovou, kde je významný závod čs. hudebních nástrojů TOFA - nyní  DETOA (hračky). Mezi zajímavosti obce patří zejména dvě + kulturní památky. Římskokatolický kostel sv. Františka z Pauly a Protržená přehrada na Bílé Desné. Návštěvníky místního hřbitova zaujme i rodinná hrobka Johanna Schowanka - zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček. Koncem šedesátých let skončila rivalita mezi Jiřetínem a Albrechticemi, obyvatelé obou obcí společně budovali sportovní areál u Kamenice, lyžařské vleky, běžkařské tratě, kanalizační a vodárenské zařízení. V Jiřetíně byl podnik, v Albrechticích národní výbor a pošta. V sedmdesátých letech dochází v Jiřetíně k rozsáhlé bytové výstavbě, do nových bytů se stěhuje řada Albrechtických občanů. Mnoho objektů nyní slouží k rekreaci, obec je vyhledávaným střediskem zimních sportů. Velký rozvoj nastal po uspořádání Evropského poháru žen ve slalomu na Špičáku kolem roku 1980. Dnes je areál Tanvaldský Špičák nejvýznamnější lyžařské centrum v Jizerských horách a zároveň patří k nejvýznamnějším v celé ČR.

Od roku 2010 se pracuje na lyžařském propojení mezi Albrechticemi, Tanvaldem, Desnou, Jiřetínem a Mariánskou horou. Délka vzájemně propojených sjezdovek bude dosahovat délky téměř 15 km.

TJ byla založena v lednu 1958 jako TJ Tatran, mezi aktivní patřili lyžaři, volejbalisté, stolní tenisté, turisti, sáňkaři a také fotbalisté. Ti hráli v roce 1973 okresní přebor, v průběhu 40-ti let třikrát sestoupili, aby se zase brzy vrátili. Mezi předsedy oddílu kopané se zařadili František Popr, Josef Šilhán st., Jaroslav Pipek, Jan Pipek. Předsedou TJ byl dlouhou dobu Josef Rydval, dnes čestný předseda, v r. 1977 se stal předsedou František Popr, který byl r. 1983 zvolen vedoucím tajemníkem OV ČSTV v Jablonci, po něm přichází Jaroslav Pipek, Luboš Novotný, v současné době je předsedou TJ p. Josef Janda.

V čele obce byl v době vzniku Štítu p. Milan Bělohradský, od r. 1990 Miroslav Voborník, později Mgr. Vladimír Januška, Karel Kottik, od r. 2006 dodnes Jaroslav Zeman (senátor). V letech 1981 a 1985 obdržela obec Čestné uznání I. stupně vlády ČSSR. V roce 2014 se při 41. ročníku Štítu Albrechtic otevřelo zcela nový sportovní areál s travnatou plochou, tribunou, oplocením a rekonstruovanými kabinami.

Albrechtice v Jizerských horách mají 330 obyvatel, rozloha obce je 2458 ha, v obci je základní škola (33 dětí) i mateřská škola (24 dětí). Místní části obce jsou Mariánská Hora a Albrechtice v Jizerských horách.