Město Albrechtice

Název Obce (Města): Město Albrechtice

Okres: Bruntál, kraj Moravskoslezský

Název fotbalového týmu: FK Avízo Město Albrechtice

Hrají soutěž: 1.B třída sk. A - kraj Moravskoslezský

Webové stránky soupeře FK Avízo Město Albrechtice - ZDE

Webové stránky Města Město Albrechtice - ZDE

Obec, nyní město, leží v podhůří Jeseníku v okrese Bruntál, dříve Krnov a má více než 3 000 obyvatel v Albrechticích a v devíti místních částech. První zmínka je z roku 1377, v roce 1492 byly povýšeny na město. V 16. století byl postaven renesanční zámek. Od roku 1626 získali město opavští jezuité, po jejich zrušení po r. 1790 střídalo město majitele. Město bylo sídlem velkostatku, byly zde válcovny zinku a mědi, lihovar a další podniky. Ve městě byl okresní soud s vězením. Poblíž města je zámek Linhartovy z druhé poloviny 16. století, nyní od r. 2001 v majetku města. Po nákladných opravách probíhá na zámku během sezony řada kulturních událostí (koncerty, výstavy), v rytířském sále pak svatby. V okolí města je celá řada atraktivních možností pro turistiku pěší i cykloturistiku. Mezi největší atrakce patří úzkorozchodná železniční trať v délce 20 km, Eldorádo v Hynčicích, golfové hřiště, tenisové kurty, koupaliště a další.

Po odsunu německé menšiny v r. 1945 ztratila obec statut města, přicházejí noví osídlenci, kteří nacházejí zaměstnání na státním statku, u lesů ČR a později ve známém podniku DAKON. V roce 1970 se stává předsedou MNV Emerich Santarius a začíná období rozkvětu obce. Vyrostla celá řada „paneláků“, desítky nových rodinných domů a vylepšuje se občanská vybavenost (hotel, kavárny, samoobsluhy, tělocvična u SOUz, MŠ, přístavba u ZŠ), opravuje se vodovod, zavádí se plyn - to všechno od r. 1976 s novým předsedou ing. Petrem Krátkým. Obec získává několikrát celostátní vyznamenání „Za zásluhy o výstavbu“ (1976, 1977, 1981). V roce 1990 se stává starostou ing. Ivo Vykopal, staví se nová tělocvična u ZŠ a probíhá velká oprava zámku v Linhartovech, který obec získala v r. 2001. Dne 22.2.2002 se obec dočkala obnovení statutu města. V dalších letech vedl město od r. 2002 Petr Šolc, po jeho náhlém úmrtí 1.2.2007 vede město dodnes starosta Luděk Volek. Mezi poslední velké akce zařazujeme vybudování „Sběrného dvora“, kompostárny a rozhledny nad Albrechticemi s výhledem na Jeseníky i Polsko.

Historie TJ v městě začíná hned po válce v r. 1945, nejaktivnější byli fotbalisté a cvičenci Sokola. Fotbalisté si vybudovali současné hřiště v roce 1950, cvičenci museli čekat na tělocvičnu až do r. 1976.

Historie kopané byla ovlivněna změnami ve státním uspořádání, takže se hrála několik let krajská soutěž na Opavsku, pak zase na Šumpersku. V r. 1973 hráli muži OP, ale velmi dobrá péče o mládež přinesla výsledky a postupy: 1978 do I.B, 1986 do I.A, 1991 do ŽP, 1993 do divize. Oddíl kopané roku 1991 vystoupil z TJ DAKON a hrál pod názvem FK ARTEP, později pak jako FK a od roku 2000 jako FK AVÍZO Město Albrechtice. V čele TJ stál Leopold Hrubý, od r. 1975 Josef Zikl až do r. 1991, v čele fotbalu se střídali předsedové téměř po roce, delší období měli za sebou Gustav Santarius, Antonín Mura, Milan Novák, Ivan Polách a s nimi stále Josef Zikl. Po 16-ti letech v divizi přišlo nepopulární rozhodnutí - odstoupit z divize a vrátit se zpět do OP. Důvod byl jasný - finance. Dnes jsou muži v I.B třídě, dorost v KS a žáci v KP. Z ostatních sportů hrají různé soutěže šachisté a stolní tenisté v kraji, v okrese pak hokej, florbal, tenis, volejbal a cvičí se ve všech věkových kategoriích v oddíle ZRTV.

Město Albrechtice má 3567 obyvatel, rozloha katastru je 6527 ha. Ve městě je základní škola v ní 353 žáků, dále základní škola pro děti se zdravotním postižením (50 žáků), mateřská škola (120 žáků) a žáci chodí rovněž do ZUŠ (obory hudební, taneční a výtvarný). Ve městě je též střední škola zemědělství a služeb.